Nie budujemy DPS-u tylko dla dzisiejszych seniorów. Budujemy go również dla siebie – na przyszłość.

Dowiedz się, jak możesz pomóc

Świdnica się starzeje. Nie odwracajmy się od problemu.

Czas, by powstał gminny DPS!

Podpisz uchwałę obywatelską jako mieszkaniec Świdnicy.

Przyłącz się do mieszkańców, którzy działają, by utworzyć niezwykle potrzebny w Świdnicy gminny Dom Pomocy Społecznej!

Nasze działania na rzecz utworzenia w Świdnicy Domu Pomocy Społecznej realizujemy w pełni zgodnie z obowiązującym prawem. Podejmujemy je w szczególności:

📌 na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, która przyznaje mieszkańcom gminy prawo do składania obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych;

📌 oraz w oparciu o Uchwałę Nr XX/211/20 Rady Miejskiej w Świdnicy z dnia 27 sierpnia 2020 r., zmieniającą uchwałę w sprawie szczegółowych zasad wnoszenia obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.

Dzięki tym przepisom mieszkańcy Świdnicy mają realny wpływ na sprawy ważne dla wspólnoty lokalnej. Z tego prawa korzystamy, by przedłożyć Radzie Miejskiej konkretną uchwałę w sprawie utworzenia gminnego DPS-u w naszym mieście.

Jako mieszkańcy mamy prawo wskazywać władzom miasta sprawy, które są dla nas – i dla Świdnicy – naprawdę ważne. Mamy prawo się w nie angażować i przekazywać je do rozpatrzenia naszym radnym – reprezentantom, których sami wybraliśmy, ufając, że będą działać w interesie świdniczan. Jedną z takich spraw jest utworzenie w Świdnicy Domu Pomocy Społecznej – od lat odkładane, a dziś już pilne i absolutnie priorytetowe zadanie.

Aby projekt uchwały w tej sprawie mógł zostać rozpatrzony przez Radę Miejską, musimy zebrać pod nim jak najwięcej podpisów mieszkańców. To one otwierają drogę do procedowania uchwały i rozpoczęcia realnych działań.

Im więcej podpisów zbierzemy, tym silniejszy będzie głos naszej społeczności i tym wyraźniej pokażemy radnym, że utworzenie miejskiego DPS-u to nie tylko potrzeba – to oczekiwanie mieszkańców Świdnicy.

„Tworzymy DPS nie z obowiązku – ale z przekonania, że tak właśnie wygląda odpowiedzialność społeczna.”

DPS w Świdnicy to nasza wspólna sprawa.

Każdy podpis, każda rozmowa i każda lista podpisów przybliża nas do wspólnego celu - wybudowania gminnego Domu Pomocy Społecznej w Świdnicy. Włącz się w obywatelską inicjatywę uchwałodawczą – to naprawdę ma znaczenie!

Włącz się – jako obywatel, sąsiad, organizacja.

Podpisz się pod uchwałą obywatelską

Każdy głos ma znaczenie! Podpisując się pod obywatelskim projektem uchwały, pomagasz doprowadzić do powstania miejskiego Domu Pomocy Społecznej w Świdnicy. Wystarczy, że jesteś mieszkańcem Świdnicy i masz czynne prawo wyborcze.

📄 Zapoznaj się z treścią uchwały

✍️ Swój podpis możesz złożyć podczas wydarzeń lub kontaktując się z nami bezpośrednio.

Pomóż zbierać podpisy pod uchwałą

Zostań ambasadorem inicjatywy i pomóż nam dotrzeć do jeszcze większej liczby mieszkańców! Wystarczy, że pobierzesz szablon listy i samodzielnie zbierzesz podpisy od swoich sąsiadów, rodziny czy znajomych.

🖨️ Pobierz i wydrukuj szablon listy

📝 Pamiętaj: podpisywać się mogą wyłącznie osoby zamieszkałe w Świdnicy i posiadające czynne prawo wyborcze.

Chcesz zbierać podpisy, a nie masz możliwości wydruku?

Nic nie szkodzi! Skontaktuj się z nami – chętnie:

  • dostarczymy Ci gotowe, wydrukowane listy do zbierania podpisów pod uchwałą,
  • udostępnimy materiały informacyjne o uchwale w sprawie utworzenia DPS w Świdnicy,
  • pomożemy Ci zorganizować zbiórkę w Twojej organizacji, firmie czy wydarzeniu.

Działajmy razem na rzecz DPS w Świdnicy.

Oto treść projektu uchwały obywatelskiej wraz z uzasadnieniem, w sprawie utworzenia DPS w Świdnicy, pod którą zbieramy podpisy

UCHWAŁA NR … / … / 2025
RADY MIEJSKIEJ W ŚWIDNICY
z dnia ……………………. 2025 r.
w sprawie zamiaru utworzenia Domu Pomocy Społecznej w Świdnicy

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 6, art. 18 ust. 1 i art. 41a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U.2024 poz. 1465 z późn. zm.) oraz art. 17 ust. 2 pkt 3 i art. 19 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2024 r. poz. 1283 z pózn. zm.) Rada Miejska w Świdnicy uchwala, co następuje:

§ 1. Rada Miejska w Świdnicy wyraża wolę utworzenia gminnego Domu Pomocy Społecznej dla osób starszych na terenie miasta Świdnicy.

§ 2. Zobowiązuje się Prezydenta Miasta Świdnicy do:
1. przedstawienia w terminie 6 miesięcy koncepcji funkcjonowania miejskiego Domu Pomocy Społecznej, zawierającej m.in. propozycje lokalizacji, modelu organizacyjnego oraz wstępnego kosztorysu;
2. podjęcia działań zmierzających do zapewnienia środków finansowych i pozyskania dofinansowań ze źródeł zewnętrznych;
3. przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami oraz organizacjami pozarządowymi.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Uzasadnienie do Uchwały UCHWAŁA NR … / … / 2025
RADY MIEJSKIEJ W ŚWIDNICY
z dnia ……………………. 2025 r.
w sprawie zamiaru utworzenia Domu Pomocy Społecznej w Świdnicy

Utworzenie gminnego Domu Pomocy Społecznej w Świdnicy jest koniecznością wynikającą z aktualnych i prognozowanych potrzeb demograficznych oraz społecznych, a także realizacją zasady solidarności międzypokoleniowej i społecznej odpowiedzialności. Już w 2012 roku mieszkańcy Świdnicy złożyli pierwszą petycję w tej sprawie, popartą ponad 2200 podpisami, wskazując na rosnący problem braku odpowiedniego wsparcia instytucjonalnego dla osób starszych, chorych i niesamodzielnych. Od tamtej pory temat wielokrotnie wracał w debacie publicznej, jednak nie zostały podjęte żadne konkretne działania prowadzące do powstania DPS-u na terenie miasta.

Dziś, w 2025 roku, sytuacja jest jeszcze bardziej pilna. Społeczeństwo Świdnicy, podobnie jak całej Polski, dynamicznie się starzeje. Równocześnie zmienia się model funkcjonowania rodzin – coraz częściej nie są to już wspólnoty wielopokoleniowe, w których opieka nad seniorem odbywała się w ramach gospodarstwa domowego. Rodziny są rozproszone geograficznie, zawodowo obciążone, często żyjące osobno, co uniemożliwia stałą, bezpośrednią opiekę nad osobą wymagającą całodobowego wsparcia.

W efekcie osoby starsze, potrzebujące pomocy, są dziś zmuszane do opuszczania swojego środowiska lokalnego i kierowane do placówek w innych gminach i powiatach – z dala od rodzin, przyjaciół i znanego im otoczenia. Taki stan rzeczy niesie ze sobą wysokie koszty społeczne, emocjonalne i psychologiczne – zarówno dla samych seniorów, jak i dla ich bliskich.
Utworzenie miejskiego DPS-u w Świdnicy jest odpowiedzią na te wyzwania. Taka placówka:
• zapewni godne warunki życia osobom niesamodzielnym,
• stworzy realne wsparcie systemowe dla rodzin, które nie są w stanie same zorganizować opieki,
• odciąży lokalny system opieki społecznej i zracjonalizuje wydatkowanie środków publicznych

Obecnie miasto Świdnica wydaje około 5 milionów zł rocznie na opiekę nad swoimi mieszkańcami w DPS-ach poza miastem. Środki te mogłyby być efektywniej wykorzystane lokalnie na miejscu w Świdnicy tworząc przy tym korzyści w postaci miejsc pracy w sektorze usług opiekuńczych i rozwijając miejską infrastrukturę wsparcia seniorów.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 oraz art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy o samorządzie gminnym, do wyłącznych kompetencji rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach mających istotne znaczenie społeczne. Utworzenie miejskiego Domu Pomocy Społecznej niewątpliwie należy do takich spraw.

W związku z powyższym podjęcie niniejszej uchwały jest zasadne i w pełni uzasadnione interesem społecznym mieszkańców Świdnicy. Podjęcie niniejszej uchwały intencyjnej umożliwi rozpoczęcie prac koncepcyjnych, finansowych i organizacyjnych prowadzących do realizacji tej niezwykle ważnej inwestycji społecznej.
Niniejsza uchwała powstała w ramach obywatelskiej inicjatywa uchwałodawczej popartej……………….. podpisami mieszkańców Świdnicy.

Co dalej - po zebraniu podpisów?

Po zebranu podpisów i spełnieniu wymogów formalnych uchwała zostanie złożona do przewodniczącego Rady Miejskiej w Świdnicy, gdzie przejdzie zgodny z ustawą o inicjatywie uchwałodawczej obywateli proces, którego finałem ma być jej głosowanie przez wybranych w demokratycznych wyborach samorządowych na kadencję 2024-2029 21 radnych Rady Miejskiej Świdnicy,

Są to w kolejności alfabetycznej: Józef Cygan, Jan Dzięcielski, Rafał Fasuga, Edmund Frączak, Joanna Gadzińska, Krzysztof Grudziński, Jacek Iwancz, Krzysztof Lewandowski, Ryszard Makowski, Danuta Morańska, Tadeusz Niedzielski, Luiza Nowaczyńska, Andrzej Ora, Sylwia Osojca-Kozlowska, Magdalena Rumiancew-Wróblewska, Zofia Skowrońska-Wiśniewska, Anna Światowa, Beata Szczepankowska, Violetta Wiercińska, Michał Zastawny, Wiesław Żurek. 

Większość z tych osób podczas kampanii wyborczej opowiadała się za koniecznością utworzenia w Świdnicy Domu Pomocy Społecznej.

Nasza inicjatywa uchwałodawcza pomoże im przyspieszyć ten proces.

Pobierz projekt uchwały w sprawie utworzenia DPS w Świdnicy w pliku PDF

Pobierz i wydrukuj listę poparcia pod Uchwałą Obywatelską w sprawie utworzenia DPS w Świdnicy, by zbierać podpisy