Petycja do władz miasta Świdnicy
Prezydent Miasta Świdnicy
Radni Rady Miejskiej w Świdnicy,
My, niżej podpisani mieszkańcy Świdnicy, zwracamy się z apelem o utworzenie miejskiego Domu Pomocy Społecznej (DPS) na terenie naszego miasta. Uważamy, że Świdnica – jako społeczność odpowiedzialna, empatyczna i nowoczesna – powinna zapewnić godne warunki życia osobom starszym, chorym i niesamodzielnym, które z różnych powodów nie mogą pozostać w swoich domach.
Obecnie brak takiej placówki w Świdnicy powoduje, że osoby wymagające całodobowej opieki muszą szukać miejsc w DPS-ach oddalonych o wiele kilometrów od rodzin i bliskich. To trudne zarówno dla samych podopiecznych, jak i ich rodzin. Sytuacja ta będzie się pogarszać ze względu na sprawdzające się prognozy depopulacyjne oraz starzenie się społeczeństw.
Z budżetu naszego miasta władza wydaje ok. 5 milionów zł rocznie na finansowanie opieki dla ok. 120 świdniczan w DPS-ach zlokalizowanych w innych gminach i powiatach. Te środki mogłyby zostać w naszym mieście – tworząc tu miejsca pracy, infrastrukturę społeczną i realne wsparcie dla rodzin. Po co je wydawać na zewnątrz, skoro mogą wspierać i zasilać naszą gospodarkę?
Nie jest zgodna z rzeczywistością powielana publicznie opinia, że tworzenie Domów Pomocy Społecznej nie należy do zadań własnych gminy. To, że ustawodawca nie wskazuje tego działania wprost w katalogu zadań obowiązkowych, nie oznacza, że gmina nie może – i nie powinna – reagować na realne potrzeby oraz oczekiwania swoich mieszkańców. Wiele samorządów w Polsce zdecydowało się na utworzenie własnych DPS-ów, korzystając z dostępnych rozwiązań prawnych. Możliwość taka wynika wprost z art. 17 ust. 2 pkt 3 oraz art. 19 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2024 r. poz. 1283 z późn. zm.). Co więcej, władze Świdnicy wielokrotnie podejmowały uchwały i przeznaczały środki budżetowe mieszkańców na działania, które faktycznie nie należały – i nadal nie należą – do zadań własnych gminy, wspierając finansowo m.in. województwo czy powiat.
Oczekujemy od demokratycznie wybranej przez nas w wyborach samorządowych władzy uchwałodawczej i wykonawczej poważnego potraktowania tego ważnego dla całego miasta tematu i wzniesienia się ponad politycznymi podziałami, w dążeniach do uruchomienia w Świdnicy miejskiego DPS-u. Społeczeństwo Świdnicy się starzeje – inwestycja w DPS powinna być priorytetem naszego miasta.
Gminny DPS to nie tylko wyraz troski o schorowanych seniorów i osoby niesamodzielne, ale również:
- realne wsparcie dla rodzin, które nie są w stanie z różnych przyczyn samodzielnie zapewnić opieki swoim bliskim,
- nowe miejsca pracy w sektorze opieki społecznej w Świdnicy,
- pozostawianie środków, które co roku przeznaczane są na zapewnienie świdniczanom opieki w DPS-ach w innych gminach i powiatach, w naszym mieście
- wzmocnienie lokalnej solidarności międzypokoleniowej.
Apelujemy o jak najszybsze rozpoczęcie działań zmierzających do utworzenia Domu Pomocy Społecznej w Świdnicy.
Z wyrazami szacunku
Mieszkańcy Świdnicy
Gminny Dom Pomocy Społecznej to
wzmocnienie lokalnej solidarności międzypokoleniowej. A także:
Pomoc dla rodzin
To realne wsparcie dla rodzin, które z różnych przyczyn życiowych nie są w stanie samodzielnie zapewnić opieki swoim bliskim – osobom schorowanym, niesamodzielnym i często wymagającym całodobowej obecności.
Korzyści ekonomiczne
DPS- wygeneruje nowe miejsca pracy w sektorze opieki społecznej dla świdniczan. Wytworzy też zapotrzebowanie na różnego rodzaju usługi i dostawy, a więc i kontrakty dla lokalnych firm.
Pieniądze zostaną w Świdnicy
Pieniądze, które co roku przeznaczane są na zapewnienie świdniczanom opieki w DPS-ach w innych gminach i powiatach, zostaną w naszym mieście i zarobią je świdniczanie.
„Dom Pomocy Społecznej to nie tylko miejsce – to wyraz troski, szacunku i odpowiedzialności za tych, którzy budowali to miasto przed nami.”
-